23 Ağustos 2017

Kurban Bayramı HeyecanıHerkese Merhabalaaar :)
Yaklaşmış olan kurban bayramı heyecanı başladı bile bende. Her sene hiç üşenmeden heyecanlandığım, ne giyeceğime günler öncesinden karar veren ben, bu senede aynı hazırlıkları yapmaya başladım bile. Bir yandan temizlik diğer yandan koşuşturmalar derken sayılı günler kaldı. Bir çocuğumuz kurbanı erken almayı bir çoğumuzda daha son günlere bırakıyoruz. Ben de televizyon seyrederken bir kaç haber gördüm ve sizlerle onları paylaşmak istiyorum. Amacım kimseyi kötülemek değil. Sadece kendime göre yanlış olduğunu düşünüyorum ve sizinde bu konu hakkında yorumlarınızı merak ediyorum.

*Kurban bayramında bir sürü hayvan kesiliyor. Masum hayvanların canına kıyıyorlar gibi bir çok söylem oluyor.

Ben bu söylemleri Müslümanlara karşı yapılan bir şey olarak görüyorum.
Ben insanların yılbaşında hindi kesmesine, paskalya (yumurta) bayramında bir sürü yumurta boyamalarına - boyadıkları yumurtalar israf oluyor :) - saygı duyuyorum. Çünkü adamlar dinine göre yaşıyor. Onların yaptıkları doğrudur falan demiyorum. Dinlerinin günleri var ve en haklı şekilde onlarda bir nevi ibadet ediyor.
Biz kurbanı hayvanlar ölsün diye kesmiyoruz. Kestiğimiz hayvanı Allah için kesip onu paylaşıyoruz. Ben çok seviyorum kurban bayramımızı bence iyi ki var :) 

Bir çoğumuz düşünce özgürlüğü istiyor evet ben de düşünce özgürlüğü istiyorum. Ama bu demek olmuyor ki başkalarının düşüncelerine saygısızlık yapmalı. Ben burada diğer insanların dinleri için yaptıklarına saygı duyup susuyorsam bence onlarda aynısını bizim için yapmalılar. :) 

*Her sene olduğu gibi yaşı küçük hayvan satmaları.
Bu hayvan pazarındaki bazı insanlarımızın daha çok kazanma isteklerinden ortaya çıkan bir şey. Halbuki rızkı veren Allah'tır. Yani sen orada sırf daha çok kazanmak için yaşı küçük hayvanı adama satıyorsun. Elbette o parayı kazanacağın varmış alıyorsun ama güzel kardeşim neden helal bir şeyi harama çeviriyorsun ki? 
Kendine yazık ediyorsun. İnsanları kandırdığında aptal olan onlar değil sen oluyorsun.

''Vatandaşlarımız hayvanın kurbanlık yaşına gelip gelmediğini bazı özelliklerden anlayabilirler. Büyükbaşlarda çapa, kapak diye bir şey vardır. İki orta parmağın tırnağı büyüklüğünde alt çeneden, ortadan diş çıkar. Yani büyükbaş hayvan ana dişini atar, yeniden o iki tane dişi çıkarır. Bu hayvanın 2 yaşını doldurduğuna bir ispattır. Küçükbaşlarda ise ana dişler varsa bu 1 yaşını doldurduğuna işaret eder. Eğer ortadaki dişler değişmişse bu hayvanın 2 yaşını doldurduğunu gösterir. Bunları kontrol ederek hayvanın yaşı rahatlıkla anlaşılabilir.''
-Bu kısım alıntıdır.-


*Bu sene dişi hayvan neden yasak?
Evet bir çoğumuz eti yumuşak oluyor diye dişi hayvan istiyor ama alamayınca sinirleniyor. 
Çok haklı bir isyandasınız. Herkes istediğini alıp kesebilir fakat ülkemizde dişi hayvan oranı az olduğu için bu senelik anlayış gösterelim. Ben ithal edilmesine birazcık karşıyım. Ülkemizi geliştirmek için dışarıdan daha az mal alıp içimizde kazanmalıyız. 
Ülkeye bir sürü yetecek hayvanımız var fakat dişi yok. 
*A101 kurban eti.
Bir çoğumuz alışverişimizi A101 den yapıyoruz. Amacım A101 i kötülemek değil. Sadece kurban eti satması bana çok mantıksız geldi. 
Belki bir çoğumuzun keseceği yer yoktur gibi düşünüp alacaklarını düşünüyorum. 
Bunun için de mezbalarımız var. 
Bana sanki kurban kesilmesi değil et satılması gibi geldi. Ayrıca kurban kesilirken onun başında olmak onu görmek ve o kurban için tekbir getirmek en güzeli.

Sizin bu konu hakkında düşüncelerinizi çok merak ediyorum.

Kemikli kemiksiz şu kadar gibi bana çok mantıksız ve kurbanın kesme amacından çıkılmış gibi hissettirdi. Ayrıca güvenemem ki erken kesebilirler, nasıl hayvan kestiklerini görmüyoruz. İnsanların bu markete karşı tepki göstermesini falan da istemiyorum.
ama gerçekten yorumsuz ve ne diyeceğimi şaşırdım bu haberi görünce.

Neyse


Veeeee
Hepimizin en içten dileklerimle Kurban bayramınızı kutluyorum. Allah kestiğimiz kurbanlarımızı kabul etsin. Kesemeyecek olanlara kesmeyi nasip etsin.Dualarınızda Ülkemizi ve Müslümanları unutmayın.
Güzel, neşeli bir bayram geçirelim inşaAllah.
Küs olduğunuz insanlara gurur yapmayın affedin gitsin.
Yaşlılarımızı ziyaret edelim onlara daha fazla anlayış gösterelim. Sonra insanın elini öpecek dedesi bile kalmıyor.
Mutlu olmakta mutlu etmekte çok kolay. 
Bu bayram dilediğiniz gibi geçer inşaAllah. :)

Ve en önemlisi.. Lütfen toplu mesaj atmayın. :) 

Bunu okuyacak olan arkadaşlarıma sesleniyorum. Özel bir bayram mesajı istiyorum.
Sizlerde yorumlarınızla ya da yan tarafta 'bana mesaj bırak' kısmından ya da instagramdan ulaşabilirsiniz.

Kendinize çoook iyi bakın. Allah'a emanet olun. Ve çook mutlu olun ^^

EKALE
10 yorum:

 1. Ben et yenmesine karşıyım. Balık, tavuk, inek, koyun, deniz ürünü vs. yemiyorum. :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ooo :) ama çok lezzetli ya :D vejeteryan olmak çok zor :)

   Sil
  2. Zor olduğunu biliyorum:))
   Düşünsene canlı bir varlığı, çocuk doğuran, çocuklarını seven, emziren, duyguları olan, çocukken oyun oynayan, hatta evcilleşen bir canlıyı, lezzetli diye öldürüp yiyorsun. Bir insan kedisini yemiyorsa, bir kuzuyu da yememeli diye düşünüyorum. :) Biraz vejeteryanlık propogandası yaptım kabul :)

   Sil
  3. Ama doğanın kanunu bu. Bizim öldürmemiz size göre yanlış olabilir aslında yazdığınıza göre bana da mantıklı geldi ama doğada bile var bu. Büyük balıklar küçük balıkları yiyebiliyor. Ya da bir aslan sürüsü bir fili yiyebiliyor :)
   Bir de Bitkilerin de canları var onlar da canlılar onlar da eşeysiz çoğalıyorlar. O zaman onlarında canına kıymayalım? :) Bence Canlıların doğasında var bu. Bazı hayvanlar otçul bazıları etçil. Bazıları da hem etçil hem otçul. Hatta bazı bitkilerinde doğasında var, etçillik. Böcek yiyen bitkiler var. Bir döngü var. Herkes birbirini yiyebiliyor. :) Önemli olan insanların birbirini yememesi bence :)

   Sil
  4. Canlı canlıdır insan ya da dana. İnsanlar da birbirini yemek için olmasa da öldürüyor zaten. :( Dünya tarihi, savaşların tarihi aynı zamanda. Doğanın kanununu uymak zorunda değiliz ki, yani doğada büyük balık, küçük balığı yiyor diye biz de güçsüz olanı niye yiyelim? Tersine insan olmanın bir farkı olsun. :)))
   Bayağı bir vejeteryanlık programı oldu bu:))))

   Sil
  5. Sıkıntı yok :) Farklı düşünce tarzı görmek ufkumu genişletiyor. :) Hoşuma gidiyor benim.

   Sil
  6. Sevindim buna:) Teşekkürler:)

   Sil
 2. Kurbanlıklar daha pahalandı bndan 10 sene evvel tosuna 4 kisi giriyoduk simdi 7.ye adam arıyon

  YanıtlaSil
 3. hiç bilmiyodum sölediklerini saool :)

  YanıtlaSil

'Eleştirilmeyen insan ilerleyemez.'
Neden bir yorum bırakmıyorsun?