16 Ağustos 2017

Yunus Balıkları Hakkında 5 İlginç Bilgi

Herkese Merhabalar,
Ülkemizde hatta Dünya da bir çok Dolping Park var.
Küçüklüğümden beridir Yunus balıklarına, Zürafalara ve Fillere ilgim oldu.
Onları araştırmayı, fotoğraflarına bakmaya bayılıyorum. Hayvanat bahçesine gittiğimizde bu hayvanlara ne zaman sıra gelecek diye bekliyorum. :)
Yunus balıklarını henüz yakından görme gibi bir fırsatım olmadı. Yunus balıklarının muhteşem zekası ve sempatik olmaları benim çok hoşuma gidiyor.
Onlar hakkında bilmeniz gereken 5 ilginç bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum.


1) Dünyanın en zeki hayvanı yunuslardır.
Yunusların en önemli ve şaşırtıcı özelliklerinden biri de kelimeleri anlama yetenekleridir. Yapılan araştırmalar yunusların 60 kelimeyi anlayabildiği sonucuna ulaşmıştır.

2) Yunusların işitme duyusu çok gelişmiştir.
Yunuslar her ne kadar memeli olsalar da karada yaşayan memelilerden farklı olarak güneş ışığının olmadığı derinliklerde yaşadıkları için iletişim ve yön bulma konusunda muhteşem işitme duyularından yararlanırlar. Yunusların yön bulmak için kullandığı yöntem yankıdır. Bu sistem sayesinde yunuslar çıkarttıkları yüksek frekanslı seslerin nesnelere çarpıp geri dönmesi sayesinde sadece yönlerini bulmakla kalmazlar; cisimlerin ne kadar uzakta olduğunu, cisimlerin büyüklüklerini, hareketli mi yoksa durağan mı olduklarını, şekillerini anlamayı başarırlar.

3) Yunuslar su yüzeyinden 6 metre yukarıya zıplayabilirler.

4) Görme yetisi çok kuvvetlidir.
Gözleri onlara 300 derecelik bir görüş açısı sağlar. Yani arkalarını bile görebilirler. Bir ses dalgası ile etrafındaki her şeyi hissedebilirler.

5) Vücuttaki tüm derileri 2 saatte bir yenilenir.
Bu hızlı yenilenme yunusların pürüzsüz, ipeksi ve hidrodinamik olmalarını sağlar. Ayrıca bir yunus balığı darbe aldığında bile kolay zarar görmez ve derilerinin bu özelliği sayesinde çabucak iyileşebilirler. 


Tabi ki yapılacaklar listemde 'yunus balıklarıyla yüzmek' diye bir madde var.
Bir gün bu hayalimi gerçekleştirdiğim zaman sizlerle paylaşmayı çok isterim. :)

Sizin çok sevdiğiniz bir hayvan var mı ?
Peki neden o ?
Yorumlarınızı bekliyorum. :) 

Kendinize iyi bakın.
Allah'a emanetsiniz.

EKALE

2 yorum:

  1. ay işallah yüzersin yaaa. bodrumda yüzülüyomuş yunuslarla. en çok pengeun seviyom çok şirinler çünküü ama görmedim tabikide :)

    YanıtlaSil
  2. Yunuslarla yüzmek için yunus parkına gitmeniz gerek. Yunuslarla ilgili araştırmanızı yaparken oraların ne korkunç bir zindan olduğu ile bilgilere rastlamadınız mı? Hayvanlar için ne büyük bir eziyet olduğunu okumadınız mı?
    Google a yunus parklarının ardındaki gerçek diye yazın ve inceleyin lütfen.
    Sirklerden, hayvanat bahçelerinden, yunus parklarından uzak durmalıyız, gitmemeliyiz ki, hayvanlar insanlar yüzünden işkence çekmekten kurtulsun.

    YanıtlaSil

'Eleştirilmeyen insan ilerleyemez.'
Neden bir yorum bırakmıyorsun?